پنج کاربرد مهم اینترنت اشیا

ما در این مقاله ذکر پنج کاربرد مهم اینترنت اشیا می‌پردازیم و بیان خواهیم نمود که اینترنت اشیاء نقش بسیار مهمی در آسان‌سازی امور و دقت بیشتر به همراه دارد بخصوص مصرف بهینه انرژی یاری می‌نماید. فنّاوری اینترنت اشیا در آینده بسیار نزدیک جهان ما را به تسخیر خود خواهد کشید البته این نوید بسیار خوبی برای آسایش انسان خواهد شد؛ و این می‌تواند برای همه منفعت داشته باشد اما برخی هم هستند که هنوز به ارزش‌ها و کاربرد اینترنت اشیا پی نبرده‌اند. اینترنت اشیا هم‌اکنون یکی از عناصر کلیدی تحولات دیجیتال به‌حساب می‌آید. پنج مورد از کاربردهای اینترنت اشیاء به شرح زیر است:

پنج کاربرد مهم اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا در سلامت و بهداشت:

به‌وسیله اینترنت اشیا می‌توانیم نظارت مداوم بر وضعیت بیماران و علائم به‌منظور شناسایی و تشخیص زودهنگام بیماری و تسریع پیشرفت‌های دارویی داشته باشیم. گجت های و اپ های پوشیدنی، مانند Fitbit، ساعت Apple و سامسونگ و سخت‌افزار و چیست‌های میکروالکترونیکی همگی به‌واسطۀ دادن اطلاعات تحلیلی از فعالیت‌های بدنی و توانایی تعیین اهداف سلامت روزانه جریان‌های درآمدی جدیدی را تولید کرده‌اند.

کاربرد اینترنت اشیا در ایمنی و امنیت:

دیگر کاربرد اینترنت اشیا است که ایمنی مسافران در فرودگاه‌ها است که دائم در حال کنترل و ارسال داده‌ها مرتبط است و باعث افزایش امنیت پرواز گردیده. هم‌اکنون سنسورهای اینترنت اشیاء به سهولت در بازار باقیمت بسیار نازل خریداری نماییم سنسورهای که می‌توان تشخیص نشت آب یا گاز را در یک مجتمع به ما اعلان نماید. پهپادها، با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا می‌تواند حمل بار را از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر را بدوش بکشند که این امر باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش سرعت انتقال کالا را قادر می‌سازد تا یا گزارش‌های آتش‌سوزی را به‌سرعت بررسی کنند و دیگر مجبور نباشند از طریق جاده‌های ناهموار به نقاط دور جنگل بروند.

کاربرد اینترنت اشیا در بازاریابی و فروش:

کاربرد دیگر اینترنت اشیا در بازاریابی و بزینس است که شرکت‌های تجاری می‌توانند با استفاده از تعیین محدودۀ جغرافیایی در زمان مناسب به مشتری مناسب دسترسی داشته باشند. تعیین محدودۀ جغرافیایی حوزه‌ای مجازی است که در آن اپلیکیشن‌ها قادرند با توجه به ورود یا خروج شما از محلی خاص، هشدار ارسال کنند. با این کاربرد اینترنت اشیا، تجربۀ خرید شما می‌تواند بیش‌ازپیش بر اساس آنچه به دنبالش می‌گردید شخصی‌سازی شود.

[irp posts=”12852″ name=”اینترنت اشیا با پلتفرم جدید سامسونگ”]

پنج کاربرد مهم اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا در شهرهای هوشمند و زیرساخت هوشمند:

اینترنت اشیا به ایجاد زیرساختی می‌شود که زندگی شهروندان را بهبود بخشد. به‌عنوان نمونه می‌تواند سیستم‌های لحظه‌ای واکنش آب‌و‌هوایی، مدیریت بهتر ترافیک، مدیریت پسماند و مدیریت بهینۀ خدمات شهری به دولت‌های سراسر دنیا باشد؛ که این باعث بالا رفتن کیفیت زندگی شهروندان می‌گردد.

کاربرد اینترنت اشیا در انرژی، هوانوردی و تولید:

کاربرد اینترنت اشیا در نگهداری و تعمیر پیشینان می‌تواند مدت‌زمان خواب کار را تا نصف کاهش دهد. این عامل باعث افزایش عمر دستگاه‌های مرتبط می‌گردد. به‌حسب نمونه  شرکت‌هایی مانند GM صدها حس‌گر را در سرتاسر کارخانه‌ها قرار داده‌اند و این سنسورها کنترل و عیب‌یابی بیست‌وچهارساعتۀ سخت‌افزارهای موجود را انجام می‌دهند. موتورهای مجهز به تکنولوژی اینترنت اشیا تقریباً ۱۵ درصد کمتر از موتورهای معمولی سوخت مصرف می‌کنند و انتشار گازهای مخرب و سروصدای آن‌ها نیز کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید