تفاوت آزمایشگاه مجازی با حقیقی در الکترونیک

در این نوشته قصد آن را داریم که تفاوت آزمایشگاه مجازی با حقیقی در الکترونیک خدمت شما علاقه مندان بیان کنم یکی از مهم‌ترین بخش یادگیری و انجام پروژه ها در علم الکترونیک داشتن ابزارهای اندازه گیری و آزمایشگاهی ، قطعات مناسب الکترونیکی است زیرا داشتن لوازم و دستگاه‌های آزمایشگاهی کار مارا آسان و مارا سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌رساند با توجه به پیشرفت علم و در دسترس بودن اطلاعات و نرم‌افزارهای مجازی‌سازی این نرم‌افزارها به سراغ صنعت الکترونیک نیز آمده‌اند و ما می‌توانیم آزمایشگاه مجازی را تجربه کنیم.

انواع آزمایشگاه در الکترونیک

آزمایشگاه حقیقی

تفاوت آزمایشگاه مجازی با حقیقی در الکترونیک

آزمایشگاه مجازی

تفاوت آزمایشگاه مجازی با حقیقی در الکترونیک

تفاوت آزمایشگاه مجازی با حقیقی در الکترونیک

1- در آزمایشگاه مجازی در صورت بروز اشتباه در بستن مدارات الکترونیکی و اتصال دستگاه‌ها به آن، آسیبی به مدار و دستگاه‌های آزمایشگاهی وارد نمی‌شود. درصورتی‌که در آزمایشگاه حقیقی کوچک‌ترین اشتباه ممکن است آسیب جدی به ابزارهای آزمایشگاهی و مدارات وارد شود.

2- مقادیر قطعات قابل‌تغییر است و با تغییر آن‌ها می‌توانید اثر آن را به‌راحتی روی مدار مشاهده کنید. بدون نیاز به قطعات سخت‌افزاری می‌توانید مدارهای دلخواه خود را ببندید و خلاقیت خود را بروز دهید. ولی در آزمایشگاه حقیقی در صورت نداشتن قطعه خاص یا دستگاه خاص ممکن است آزمایش ما به تعویق بیفتد درصورتی‌که در آزمایشگاه مجازی به‌راحتی می‌توانید بدون هیچ هزینه و در زمان کوتاهی آزمایش‌ها را به‌دفعات متعدد تکرار کنیم.

3- در آزمایشگاه مجازی هرگونه پیشنهاد و ایده ای که به نظرتان می‌رسد، قابل‌اجرا است و این امر باعث شکوفا شدن خلاقیت می‌شود. ولی در آزمایشگاه حقیقی محدویت‌های فراوانی می‌توانیم داشته باشیم. و پروسه طراحی به‌صورت عملی می‌تواند زمان‌بر باشد و یا ممکن است مقرون‌به‌صرفه نباشد.

4- به‌هرحال در آزمایشگاه مجازی ممکن است محدودیت نداشته باشیم ولی تجربه کار در آزمایشگاه حقیقی لذت خاص خود را دارد. زیرا بعضی افراد تمایل دارند که به‌صورت فیزیکی آزمایش خود را انجام دهند و یا پروژه خود را پیش ببرند و نیاز آن رادارند که آزمایش آن‌ها قابل‌لمس باشد که آزمایش حقیقی این تجربه را محقق می‌سازد.

[irp posts=”13109″ name=”الکترونیک و اجزای الکترونیک”]]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید