الکترونیک و اجزای الکترونیک

در تعریف الکترونیک و اجزای الکترونیک باید اینگونه بیان کرد که الکترونیک علم عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف و حركت الكترون در درون گاز خلع، نیمه هادیها، مقاومت‌ها، سیم پیچ ها و خازنها و آثاری که از خود بجای می گذارند است.

الکترونیک و اجزای الکترونیک

مدارهای الکترونیکی برای ایفا کردن وظایف مختلفی استفاده می‌شوند. کاربردهای اصلی مدارهای الکترونیکی عبارتند از:

۱) کنترل و پردازش داده‌ها

۲) تبدیل و توزیع توان الکتریکی

۳) اجرای عملیات خاص

اگرچه از انرژی الکتریکی در سال‌های انتهایی قرن ۱۹ برای انتقال پیام به وسیله تلفن و تلگراف و تلگرام استفاده می‌شد اما بیشتر پیشرفت‌های مربوط به علم الکترونیک پس از ساخت رادیو شکل گرفت.

یک سیستم الکترونیکی را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

  • ورودی: حسگرها و سنسورها الکترونیکی و مکانیکی (یا مبدل‌های انرژی). این تجهیزات سیگنال‌ها یا اطلاعات را از محیط خارج دریافت کرده و سپس آنها را به جریان، ولتاژ یا سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند.
  • پردازشگر سیگنال: این مدارها در واقع وظیفه اداره کردن، تفسیر کردن و تبدیل سیگنال‌های ورودی برای استفاده آنها در کاربرد مناسب را بر عهده دارند. معمولاً در این بخش پردازش سیگنال‌های مرکب بر عهده پردازشگر سیگنال‌های دیجیتال است.
  • خروجی: فعال کننده‌ها یا دیگر تجهیزات (مانند مبدل‌های انرژی) که سیگنال‌های ولتاژ یا جریان را به صورت خروجی مناسب در خواهند آورد (برای مثال با ایفای یک وظیفه فیزیکی مانند چرخاندن یک موتور).

برای مثال یک رادیو و تلویزیون دارای هر سه بخش بالا است.

ورودی تلویزیون و رادیو سیگنال‌های پراکنده شده را دریافت کرده (به وسیله یک آنتن یا کابل) و آنها را به ولتاژ و جریان مناسب برای کار دیگر تجهیزات تبدیل می‌کند. پردازشگر سیگنال پس از دریافت داده‌ها از ورودی اطلاعات مورد نیاز مانند میزان روشنایی، رنگ و صدا را از آن استخراج می‌کند. در نهایت قسمت خروجی این اطلاعات را دوباره به صورت فیزیکی در خواهد آورد این کار به وسیله یک لامپ اشعه کاتدیک و یک بلندگوی آهنربایی انجام خواهد شد.

تاریخچه قطعات الکترونیکی

یکی از اولین قطعات الکترونیکی لوله‌های خلاء (سوپاپ گرمایونی) بودند.

الکترونیک و اجزای الکترونیک

این قطعات ابتدایی الکترونیک تا اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی تحت سلطه داشتند. از آن زمان به بعد، قطعات حالت جامد بیشتر دنیای الکترونیک و اجزای الکترونیک را در دست گرفتند. با این حال لوله‌های خلاء هنوز هم در برخی از دستگاه‌های تخصصی مانند تقویت کننده‌های قدرت بالا RF، لامپهای پرتوی کاتدی، تجهیزات صوتی تخصصی، تقویت کننده‌ها و برخی از دستگاه‌های مایکروویو استفاده می‌شوند. که بعدها با بالا رفتن فرکانس کاری و پیشرفت میکرو الکترونیک قطعات کوچک شده و به اشکال امروزی درآمدند. امروزه مدارات از حالت سخت‌افزاری خارج شده و با وجود میکرو کنترلرها و پیشرفت روزافزون آن‌ها تمامی کارها روی نرم‌افزار می‌روند.

انواع قطعات مرسوم در الکترونیک

ترانزیستور

الکترونیک و اجزای الکترونیک آی سی الکترونیک و اجزای الکترونیک خازن عدسی الکترونیک و اجزای الکترونیک الکترونیک و اجزای الکترونیک الکترونیک و اجزای الکترونیک الکترونیک و اجزای الکترونیک الکترونیک و اجزای الکترونیک

خازن شیمیایی

دیود

مقاومت

سلفها

انواع حسگرها

و …

قطعاتی هستند که بر روی مدار های الکترونیکی پیاده میشوند.

[irp posts=”94″ name=”عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر”]

انواع مدارات الکترونیکی

مدارات و قطعات را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

آنالوگ

دیجیتال

توجه: یک دستگاه الکترونیکی ممکن است که از یک نوع و یا ترکیبی از این دو نوع تشکیل شده باشد.

در مباحث بعدی مدارات آنالوگ و دیجیتال را شرح خواهیم داد.

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید