اینترنت اشیا و کاربرد آن

اینترنتِ اشیاء (Internet of Things) مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات است. به طور خلاصه اینترنت اشیا و کاربرد آن شبکه ارتباطی است که در آن برای هر جسم و موجود یا شیء قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌گردد و می‌توان توسط نرم افزارهای موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت آنها را کنترل و مدیریت کرد. در حقیقت بوسیله این فناوری می توان هر آنچه که در اطراف خود داریم مدیریت نمائیم. تکنولوژی اینترنت اشیاء جهت آسان کردن کارها بکارمی رود و تا مقدار بسیار زیادی از اتلاف انرژی جوگیری می کند.

اینترنت اشیا و کاربرد آناینترنت اشیا و کاربرد آن

تکنولوژی اینترنت اشیا نقش بسیار اساسی در دنیای کارآفرینان ایفا می‌کند. کسب‌وکارهای متعددی بر محور این فناوری راه‌اندازی شده‌اند و خواهند شد در حالی‌که این مفهوم و این فناوری در ابتدای راه خود قرار دارد و هر روز بیش از پیش تغییرات و تحولات جدیدی در آن رخ می‌دهد. استفاده از این فناوری برای کارآفرینان و محققین خلاق ایرانی یک فرصت گران‌بها به شمار می‌رود که می‌تواند به بهبود فضای کسب‌ وکار و اشتغالزایی در کشور کمک شایانی بکند.

[irp posts=”12876″ name=”اینترنت در پریزهای برق خانه”]

فرآیند ارسال داده‌ها در فناوری اینترنت اشیاء بدین ترتیب است که به سوژه‌ موردنظر یک شناسه‌ یکتا و یک پروتکل اینترنتی (IPP) تعلق می‌گیرد که داده‌های لازم را برای پایگاه داده‌‌ مربوطه ارسال می‌کند. داده‌هایی که توسط ابزارهای مختلف از قبیل گوشی‌های تلفن همراه و انواع رایانه‌ها و تبلت‌ها قابل مشاهده خواهند بود تا هدف آن یعنی فراهم‌کردن تجربه کاراتر و هوشمند‌تر محقق شود. این تکنولوژی هنگامی که صحبت از استانداردهای مختلف و همچنین ایمنی و امنیت می‌شود می‌تواند، مفاهیم جدید و ویژه‌ای پیدا کند.

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید