دورخیز شرکت هواوی برای اینترنت اشیاء

دورخیز شرکت هواوی برای اینترنت اشیاء هواوی برای برآورده ساختن امید خود در حال کار روی یک سیستم‌عامل کوچک است که قابلیت قرارگیری درون هر دستگاهی را خواهد داشت. شرکت هواوی غول ارتباطات چینی در حال آماده شدن برای عرضه سیستم‌عاملی ویژه اینترنت‌ اشیاء است که تنها 10 کیلوبایت حجم دارد. این شرکت می‌گوید: « LiteOS سبک‌ترین نرم‌افزار در نوع خودش است و در محدوده گسترده‌ای از دستگاه‌های هوشمند گرفته تا لوازم پوشیدنی و ماشین‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.» این قطعه نرم‌افزاری تنها 10 کیلوبایت حجم دارد. طراحان می‌توانند این پلتفرم جدید و منبع‌ باز را داخل هر چیزی که دستگاه هوشمند نام دارد، قرار دهند. این دستگاه هوشمند می‌تواند یک ماشین، یک فناوری پوشیدنی، یک ترموستات هوشمند یا هر چیزی دیگری باشد.

دورخیز شرکت هواوی برای اینترنت اشیاء

دورخیز شرکت هواوی برای اینترنت اشیاء 

Lite OS به گونه‌ای طراحی شده است که ویژه گجت‌های هوشمندی بوده که توانایی متصل کردن این دستگاه‌ها به یکدیگر و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مورد استفاده این دستگاه‌ها را دارد.» شرکت هواوی اعتقاد دارد: روزی فراخواهد رسید که حتی یک مسواک الکترونیک، رکوردهایی را درباره مسواک زدن شما ضبط خواهد که چگونه و چطور باید این کار را انجام دهد و همچنین این توانایی را خواهد داشت که به شما بگوید چه زمانی برای انجام بهتر و مفیدتر این کار مناسب است.

تا این لحظه هنوز معلوم نیست آیا LiteOS به طور کامل منبع‌ باز خواهد بود یا نه اما این شرکت تأیید کرده است، Lite OS از ویژگی‌هایی همچون  “zero configuration, auto-discovery و auto-networking” پشتیبانی خواهد کرد. قدرتی که این پلتفرم در اختیار هاوایی قرار می‌دهد اجازه ورود به بازار IoT است که این شرکت پیش‌بینی می‌کند حداقل 100 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت اشیاء تا سال 2025 برای آن عرضه خواهند شد.

ساخت سیستم‌عامل‌ها که توانایی رهبری و پشتیبانی از اشیاء را داشته باشند به عنوان بخشی از دنیای IoT به شمار میرود که به سرعت به یکی از راهکارهای محبوب شرکت‌ها برای ورود به دنیای IoT از آن استفاده می شود. سیستم‌عامل اینترنت اشیاء ARM’s mBed نمونه‌ دیگری از این موارد به شمار می‌رود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اینترنت، بازار گجت‌های هوشمند نسل بعدی ارتباطات همراه خواهد بود که استفاده جهانی از گوشی‌های هوشمند را توسعه خواهد داد.

دورخیز شرکت هواوی برای اینترنت اشیاء

هواوی چند روز پیش چشم‌انداز ده سال آینده این شرکت را تشریح کرد که در آن استراتژی اینترنت‌ اشیاء به عنوان زیرساخت ارتباطی این شرکت سهم بزرگی در به اشتراک‌گذاری 100 میلیارد ارتباط اینترنتی ایفا خواهد کرد. البته هو در پایان صحبت‌های خود اعلام کرد Lite OS برای استفاده در گوشی‌های هوشمند پیچیده از قبیل آندروید یا iOS اپل طراحی نشده است. Lite OS فقط یک سیستم‌عامل اینترنت اشیاء است.

[irp posts=”12948″ name=”ذخیره‌ساز تحت شبکه‌ای برای خانه‌های هوشمند”]

درست یک روز بعد از آن‌که هواوی سیستم‌عامل اینترنت اشیاء خود را معرفی کرد؛ گوگل نیز به میدان رقابت وارد شد و سیستم‌عامل اینترنت اشیا خود با اسم رمز  Brillo را معرفی کرد. این سیستم‌عامل گوگل برای آن‌که به درستی و روانی کار کند نیازمند 32 تا 64 مگابایت حافظه اصلی است. با ساخت سیستم‌عاملی ویژه اینترنت اشیا از سوی گوگل، به نظر می‌رسد این شرکت قصد دارد جایگاه خود را از هم اکنون تثبیت کرده به طوری‌که در مرکز خانه‌های هوشمندی که در آینده ساخته خواهد شد قرار دهد.

]]]]> ]]>

1 دیدگاه

Be the first to comment on this article.

  • سلام
    مقاله ی خیلی جالبیه، مخصوصا آخرش که نوشته گوگل برای رقابت به میدان وارد شده!
    پس واقعا هواوی یک برند خیلی ارزشمندی هست که چنین شرکت های بزرگ هم بهش توجه ویژه ای دارن

    • ممنونم از پیامتون
      بله دقیقا دنیای آینده دنیای شگفتی هاست و اینده بسیار خوبی در بحث اینترنت اشیاست.

دیدگاهتان را بنویسید