ساخت سریع‌ترین ابررایانه‌ ژاپن

ساخت سریع‌ترین ابررایانه‌ ژاپن تا چند سال آینده ساخته خواهد شد. اکنون جزئیات بیشتری درباره این ابررایانه و مشخصات آن منتشر شده است. ژاپن قصد دارد یک ابررایانه فوق کارآمد را تا سال آینده تولید کند که ممکن است در صدر فهرست ابررایانه‌های جهان قرار بگیرد. اما موسسه ملی علوم صنعتی و فناوری پیشرفته ژاپن اعلام کرده که ابررایانه “ABCI” تا پایان سال 2017 اجرایی می‌شود. ابررایانه ژاپن با ظرفیت پردازش 130 پتافلاپ، از ابررایانه پیشروی کنونی جهان «Sunway TaihuLight» چین با ظرفیت 93 پتافلاپ پیشی می‌گیرد. یک پتافلاپ معادل قدرت محاسبه یک میلیون میلیارد عملکرد نقطه شناور در هر ثانیه است.

ساخت سریع‌ترین ابررایانه‌ ژاپن

ساخت سریع‌ترین ابررایانه‌ ژاپن

این کشور قصد دارد رایانه‌ای با مصرف نیروی کمتر از سه مگاوات بسازد. ابررایانه قبلی ژاپن موسوم به” Oakforest-PACS” با این میزان نیرو می‌توانست یک دهم این عملکرد یعنی 13.6 پتافلاپ را ارائه کند. این در  حالی است که ابررایانه TaihuLight بیش از 15 مگاوات نیرو مصرف می‌کند. ابر رایانه “ABCI” کارایی مصرف برق را نیز به کمتر از 1.1 خواهد رساند. این میزانی است که فقط توسط کارآمدترین مراکز داده جهان بدست آمده است.

[irp posts=”266″ name=”ساخت ابر‌ رایانه جهان با ریز تراشه ها”]

ژاپن همچنین قصد دارد از تکنیک خنک‌سازی مایع استفاده کند که شرکت فرانسوی آتوس برای طراحی ابررایانه «کمیسیون انرژی‌ها جایگزین و انرژی اتمی فرانسه» با عملکرد یک اگزافلاپ یک میلیارد میلیارد فلاپ به کار خواهد گرفت؛ اما این رایانه فوق سریع تا سال 2020 آماده نخواهد شد. در حالی که کشورهای دیگر به بهینه‌سازی ابررایانه‌های برتر خود برای محاسباتی مانند مدل‌سازی جوی یا شبیه‌سازی‌های سلاح‌های اتمی پرداخته‌اند، محققان ژاپنی قصد دارند از ابررایانه ABCI برای کاربردهای یادگیری ماشین و یادگیری عمیق در حوزه در حال رشد هوش مصنوعی (مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند ) استفاده کنند.

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید