منبع تغذیه هوشمند برای دستگاه‌های اینترنت اشیا

محققان دانشگاه MIT موفق به ساخت یک نوع منبع تغذیه هوشمند برای دستگاه‌های اینترنت اشیا شدند که انرژی را به‌صورت کم مصرف می‌کند. با استفاده از این منبع تغذیه؛ دستگاه به‌جای این‌که با جریان پیوسته برق روشن شود؛ از بسته‌های کوچک انرژی برای استارت‌ استفاده می‌کند.خیلی از مبدل‌های برق یک ولتاژ پیوسته تولید می‌کنند. پس برای دستگاه‌های کوچک مانند سنسورها و سایر دستگاه‌هایی که نیاز ندارند همیشه روشن باشند؛ کارایی زیادی ندارند.

منبع تغذیه هوشمند برای دستگاه‌های اینترنت اشیا

 «آرون پایدیماری»؛ که قبلا در تیم MTL بوده؛ می‌گوید: “عموما؛ مبدل‌ها یک انرژی الکتریکی ساکن دارند که در واقع انرژی است که حتی زمانی‌که نیاز به تولید جریان برق ندارند؛ مصرف می‌کنند. پس‌ به‌عنوان مثال؛ اگر این توان ساکن یک میکروآمپ باشد؛ حتی اگر یک نانوآمپ بکشد؛ باز هم جریانی معادل یک میکروآمپ مصرف می‌شود. مبدلی که من درست کرده‌ام می‌تواند حتی روی طیف وسیعی از جریان‌های مختلف راندمان خودش را حفظ کند.

منبع تغذیه هوشمند برای دستگاه‌های اینترنت اشیا

ورودی که این مبدل می‌گیرد حداکثر 3.3 ولت است و بعد آن را به 0.9 ولت کاهش می‌دهد. پایدیماری در ادامه می‌گوید: “این روند به پکت‌ها یا بسته‌های انرژی بستگی دارد. شما این سوییچ‌ها را دارید و داخل مبدل برق یک القاگر و یک خازن وجود دارد و تنها کاری که انجام می‌دهید روشن و خاموش کردن سوییچ‌هاست.”

از این جمله پایدیماری نتیجه می‌گیریم که یک سنسور روشن می‌شود؛ شرایط خاصی را چک می‌کند و بعد خاموش می‌شود. این کار می‌تواند به‌صورت مداوم اتفاق بیافتد و دستگاه IoT فقط مقدار بسیار ناچیزی از انرژی را مصرف می‌کند. این میزان برای چک کردن شرایط و محاسبه کافی است.

[irp posts=”12897″ name=”سری جدید و پیشرفته درایوهای جامد”]

با این‌حال؛ راه‌کار هوشمندانه‌ای توسط محققان MIT ارائه شده است. به‌طور خلاصه؛ اگر دستگاه تنها در حال حس کردن باشد و هیچ کار دیگری انجام ندهد تنها چند بسته کوچک انرژی منتشر می‌شود. اگر دستگاه در حال پخش و توزیع باشد آن‌وقت در هر ثانیه باید چیزی حدود یک میلیون بسته منتشر شود. یعنی می‌توان بخشی از دستگاه را با انرژی پایین‌تر اجرا کرد و تنها زمانی که نیاز بود انرژی بیشتری ارسال شود. گفته می‌شود این راه‌کار باعث می‌شود میزان مصرف انرژی حدود 50 درصد کاهش پیدا کند در نتیجه کنترل و روشن کردن دستگاه‌های IoT به‌ویژه در زمان‌هایی که انرژی کمی در اختیار است آسان‌تر می‌شود.

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید