نمایشگرهای رنگی با الهام از صدفهای غول‌پیکر

نمایشگرهای رنگی با الهام از صدفهای غول‌پیکر یافته جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا است یافته اند که صدف‌های غول‌پیکر می‌توانند کلید ارتقای سلول‌های خورشیدی و نمایشگرهای رنگی باشند.یافته های جدید نشان می دهد که حداقل دو گونه از صدفهای غول پیکر با ترکیب نور قرمز ،سبز و آبی مشابه شیوه ای که نمایشگرهای تلویزیونی و تلفن همراه اتفاق می افتد، رنگ سفید تولید می کنند. صدفهای غول‌پیکر در صخره‌های مرجانی اقیانوس آرام و هند یافت می‌شوند و می‌توانند تا ۱۰۰ سال زنده مانده و تا ۱۱۹ سانتیمتر رشد کنند.

رشد آن‌ها در نتیجه یک ارتباط همزیستی با جلبک درون پوسته صدف است که از ضایعات صدف تغذیه می‌کند و صدف نیز از کربوهیدرات تولید شده از طریق فتوسنتز جلبک استفاده می‌کند.این تحقیق بر تولید سلول‌های رنگین کمانی تولید شده در لبه دیواره صدف در نتیجه این ارتباط تمرکز دارد. این سلول‌ها از طریق ساختارهای ریز چند لایه پروتئین که شبیه آینه برای بازتاب چند طول موج از نور عمل می‌کنند، مجموعه‌ای از رنگها از جمله آبی، سبز، طلایی و بندرت سفید تولید می‌کنند.

نمایشگرهای رنگی با الهام از صدفهای غول‌پیکر

روش کار نمایشگرهای رنگی بهتر با الهام از صدفهای غول‌پیکر

در تولید نمایشگرها با الهام از صدفهای غول‌پیکر محققان در آزمایشگاه بطور مرتب هر رنگ تولید شده توسط دو گونه صدف موسوم به Tridacna maxima و Tridacna derasa را برای درک دقیق چگونگی تولید نور سفید توسط این موجودات بررسی کردند. از آنجایی که بیشتر نمایشگرهای کنونی با استفاده از ال‌ای‌دی یا سایر منابع نوری به تولید نور می‌پردازند و صدفها تنها به نور خورشید برای انجام همین کار نیاز دارند.

محققان امیدوارند بتوانند از یافته‌های خود برای ساخت یک نمایشگر بازتاب رنگی استفاده کنند که با منابع نوری محیطی مانند نور خورشید یا نور عادی داخلی کار کند. این یافته‌ها می‌تواند به تولید تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و نمایشگرهای تلویزیونی منجر شود که از نیروی کمتر استفاده کرده و برای چشم بهتر هستند.

[irp posts=”208″ name=”نخستین تصویر چاپ جوهرافشانی دو بعدی”] منبع: Optica نویسنده: جعفریان

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید