تراشه‌ای با ترکیب فوتونیک و الکترونیک

 محققان موفق به ساخت تراشه‌ای با ترکیب فوتونیک و الکترونیک شدند. سرعت این تراشه بسیار بالا بوده و با انرژی کم کار می‌کند.محققان موفق به ترکیب الکترون و فوتون شدند که این کار با استفاده از یک تراشه انجام شد. این دستاورد جدید می‌تواند مسیر توسعه پردازشگرهای کم مصرف و سریع را هموار کند.پژوهشگران دو هسته پردازشگر را که حاوی ۷۰ میلیون ترانزیستور و ۸۵۰ قطعه فوتونیک است روی یک تراشه با ابعاد ۳ در ۶ میلیمتر قرار دادند. این تراشه می‌تواند با سرعت بسیار بالایی به تولید انبوه برسد. نتایج این پژوهش در نشریه Nature منتشر شده است.دستاوردهای محققان در این پروژه می‌تواند فناوری مخابرات فیبرنوری را توسعه دهد.کرسا اسانوویچ از محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید « این اولین باری است که ما موفق به ترکیب چنین اجزایی در این مقیاس کوچک شدیم.»الیاف نوری دارای باندگپ بالایی بوده و با سرعت بسیار بالایی می‌توانند اطلاعات بیشتری را جابه‌جا کنند.

تراشه‌ای با ترکیب فوتونیک و الکترونیک

روش کار تراشه‌ای با ترکیب فوتونیک و الکترونیک

مصرف انرژی این ادوات بسیار کم است. بنابراین این فناوری می‌تواند موجب بهبودی کامپیوترها شود. تاکنون کسی موفق به ساخت تراشه‌ای با ترکیب فوتونیک و الکترونیک نشده است. چنین کاری مستلزم هزینه بالا و ابزارهای گرانقیمت است اما با این فناوری می‌توان این کار را به سادگی انجام داد و هزینه را به شدت کاهش داد.نتایج یافته‌های محققان نشان می‌دهد که باندگپ این تراش ۳۰۰ گیگابایت در هر ثانیه برای هر میلیمترمربع است. این رقم ۱۰ تا ۵۰ برابر بیشتر ازپردازشگرهای موجود در بازار است.

[irp posts=”111″ name=”تراشه‌ و پردازنده جدید ضد هکری اینتل”]

یکی از مزیت‌های این تراشه قیمت پایین و مصرف اندک آن است به طوری که این تراشه تنها ۱٫۳ پیکوژول برای هر بیت انرژی مصر می‌کند. با این رقم می‌توان یک ترابایت اطلاعات را تنها با ۱٫۳ وات در مدت یک ثانیه انتقال داد. از نتایج این پروژه تاکنون دو شرکت نوپا شکل گرفته‌اند.در طراحی این تراشه محققان نیاز به راهی برای کنترل نو وارد شده داشتند. برای این منظور از یک حلقه سیلیکونی استفاده کردند که با نیمه‌هادی‌ها تقویت شده است. این قطعه نقش تنظیم کننده نور را بر عهده دارد.

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید