کوچکترین هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان

محققان هلندی موفق به ساخت کوچکترین هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان که یک دستگاه ذخیره داده که قابل بازنویسی در مقیاس اتمی است، تولید کنند این هارد دیسک می تواند ۵۰۰ ترا بایت را در یک اینچ مربع جای دهد. این برای ذخیره تمام کتابهای نوشته شده توسط بشریت بر روی سطحی به اندازه یک تمبر پستی کافی است. این کوچکترین هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان دیسک سخت اتمی است که توسط دانشمندان دانشگاه دلفت ساخته شده و از تراکم ذخیره سازی ۵۰۰ برابر یک دیسک سخت رایج برخوردار است.

هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان

روش ساخت کوچکترین هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان

محققان از یک میکروسکوپ تونل زنی روبشی استفاده کردند که یک سوزن تیز را برای بررسی تک تک اتم های یک سطح به کار می گیرد. دانشمندان می توانند از این کاوشگران برای حرکت دادن اتم ها در اطراف استفاده کنند. آنها سیستم حافظه خود را در بلوک هایی از هشت بایت سازماندهی کردند. هر بلوک از یک نشانگر برخوردار است شبیه کدهای کیوآر مورد استفاده دربلیط های هواپیما و کنسرت عمل می کند و محل دقیق هر اطلاعات را روی صفحه نشان می دهد. این کد همچنین می تواند محل آسیب ناشی از بروز خطا در سطح را نیز نشان بدهد. این امر اجازه می دهد تا بتوان حافظه را در اندازه های بزرگتر نیز تولید کرد.

[irp posts=”33″ name=”جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال”]

رویکرد جدید چشم اندازی بسیار عالی از نظر پایداری و مقیاس پذیری ارائه می دهد. البته این دیسک سخت در آینده نزدیک در بازار نخواهد آمد و کار بیشتری برای توسعه نیازمند است در حال حاضر کوچکترین هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان سیستمی است تنها در شرایط خلائ بسیار تمیز و در دمای نیتروژن کار می کند. امید است در آینده نزدیک این اختراع و اکتشاف جدید بحث ذخیره اطلاعات و ظرفیت آنها را متحول سازد و بتوان اطلاعات فراوانی را در دیسک سخت های کوچک با ایمنی و مصرف انرژی کمتر مورد استفاده قرار داد.

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید