ساخت ابر‌ رایانه جهان با ریز تراشه ها

کشور چین موفق به ساخت ابر‌ رایانه جهان با ریز پردازنده  گردید، چین با استفاده از این تراشه های خاص خود، موفق به ساخت سریع ترین ابر رایانه جهان شده است.این کشور توانست با موفقیت قدرتمندترین ابر‌ رایانه جهان با ریز پردازنده  را بدون کمک گرفتن از آمریکا و استفاده از فناوری‌های آن کشور بسازد. این ابررایانه که Sunway TaihuLight نام دارد، دارای دو برابر سرعت نمونه قبلی بوده و از توانایی پردازش یک کوادریلیون در ثانیه برخوردار است که این میزان در مقایسه با نمونه قبلی که در چین و با استفاده از تراشه‌های شرکت آمریکایی اینتل ساخته شده بود بیشتر است.

ابر‌ رایانه جهان با ریز پردازنده

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که چین با ساخت ابر‌ رایانه جهان با ریز تراشه ها در حال حاضر دارای ابررایانه های بیشتری نسبت به آمریکا است. متخصصان براین باورند که تحریم‌های آمریکا علیه چین با هدف جلوگیری از بهبود فناوری‌ ابررایانه‌ها بوده است. اما چین به جای توقف فعالیت‌های خود،‌ تمامی بودجه و سرمایه خود را صرف تولید و توسعه این ابررایانه‌ها کرده است. این ابر رایانه که در مرکز ابر رایانه ملی چین واقع شده، برای مدل سازی آب و هوا و انجام پژوهشهای علمی استفاده خواهد شد.ساخت ابر‌ رایانه جهان با ریز تراشه ها در کشور چین، به دلیل سرعت و به واسطه تست توسط کارشناسان آلمان و آمریکا، در لیست TOP500 که دو بار در سال منتشر می شود قرار گرفته است.

[irp posts=”254″ name=”کوچکترین هارد دیسک با ظرفیت بالای جهان”]

این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که از 10 رایانه سریع جهان، دو دستگاه در چین، چهار مورد در آمریکا و به ترتیب در ژاپن، آلمان، سوئیس و عربستان سعودی یک دستگاه وجود دارد. چین هزینه های بسیار زیادی را صرف انجام پروژه های علم و فناوری کرده و به دنبال آن به یک پیشرو در زمینه فناوری‌های پیشرفته تبدیل شده است. مقامات چین همچنین قصد دارند تا بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان را در جنوب شرقی این کشور راه اندازی کنند.

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید