عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر

در این بخش از آموزش الکترونیک در مورد عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر صحبت خواهیم کرد. مولتی متر وسیله ای که برای اندازه گیری مولفه های الکتریکی و قطعات الکترونیکی بکار می رود و کاربرد حیاتی در صنعت دارد تصور نبودن این وسیله ی ارزشمند و بسیار کاربردی چقدر کار ما را در صنعت برق و الکترونیک دشوار می سازد و به همان اندازه علم به عملکرد آن نیز بسیاری از مجهولات در الکترونیک را برای ما آشکار میسازد. حال در نظر داریم با نحوی کارکرد این وسیله شما را آشنا نماییم.یک مولتی متر از بخشهای مختلفی تشکیل شده اصطلاحا اندازه گیر چند حالته نیز می توان نامید، که به اشتباه اهم متر نیز گفته میشود در صورتی که اهمتر بخشی از یک مولتی متر است و خواندن مولتی متر به نام اهمتر اشتباه فنی است!

[irp posts=”163″ name=”تولید برق بیولوژیک با میکروچیپ جدید”]

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر در سه نوع از مولتی مترها:

۱–آنالوگ (عقربه ای )

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر

۲- دیجیتال

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر

۳-مولتی متر امبری

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر در این نوع مولتی مترها بسیار ساده و آسان است (که البته این نوع مولتی متر از دسته مولتی متر های دیجیتال می باشد ولی بخاطر آپشن آمپر متر خارجی آن جزء مولتی متر های خاص محسوب می شود معمولا در صنعت برق استفاده می گردد که بدون نیاز به سری کردن برای سنجش آمپر که دارای حلقه ای که دور سیم قرار می گیرد و میتوان جریان عبوری را در صفحه نمایش مولتی متر مشاهده و بررسی نمود.) وظایف یک مولتی متر:

۱- اهم متر

۲- ولت متر

۳-امپر متر

۴-خازن سنج

۵- دیود سنج

۶- تست ترانزیستور

الف – طرز اندازه گیری مقاومت در اهمتر عقربه ای:

درآموزش مبانی الکترونیک و سخت افزار کامپیوتر میرسیم به عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر عقربه ای، ابتدا کلید سلکتور مولتی متردر بخش اهمتر روی R*1 گذاشته و دو فیش اهمتر را به هم اتصال می دهیم،عقربه باید حرکت کند و روی صفر بایستد.در غیر اینصورت پیچ تنظیم صفر اهمتر باید تنظیم شود.اگر تنظیم نشد،باطری قلمی ۱٫۵ ولتی داخل اهمتر ضعیف است. (باطری ۹ ولت کتابی مربوط به قسمت R*10K است.)یا اهمتر خراب است سپس دو فیش اهمتر را به دو سر مقاومت می زنیم.

البته دقت شود که هر دو دست به فیش های اهمتر تماس نداشته باشد(بدلیل این که بدن انسان قابلیت رسانایی ارد که این باعث خطا در خواندن دقیق میزان اهم خواهیم داشت).اگر عقربه حرکت نکند کلید را روی R*10 و یا R*100 و یا R*1k قرار می دهیم.به طور مثال اگر کلید روی R*100 باشد و عقربه روی خط مدرج شده روی عدد ۵۰ ایستاد می گوییم مقدار مقاومت برابر است با (۱۰۰*۵۰=۵۰۰۰) یعنی ۵۰۰۰ اهم می باشد.اگر کلید را روی R*1K قرار دهیم و عقربه روی ۵ بایستد که مقدار مقاومت باز هم برابر است با : ۵*۱K=5K دقت شود هر بار که کلید را روی R*1 یا R*10 یا …قرار می دهیم باید تنظیم صفر مجددا صورت گیرد.

ب-طریقه اندازه گیری مقاومت در مولتی متر دیجیتال:

عملکرد ولتاژ متر در مولتی متر دیجیتالی کلید سلکتور مولتی متر را روی قسمت اهم Ω قرار می دهیم در این قسمت،علامت های (۲۰۰ و ۲kو ۲۰kو ۲۰۰kو ۲Mو ۲۰M) نوشته شده است که قسمت ●))) مربوط به تست دیود،تست ترانزیستور و تست قطع و وصل بودن می باشد (بیزر).در چگونگی عملکرد ولتاژ متر و مولتی متر بخش اهم متر هنگامی که کلید اهمتر را روی عدد ۲۰۰ قرار می دهیم،یعنی اهمتر در این حالت قابلیت اندازه گیری مقاومت های بین صفر تا ۲۰۰ اهم را دارا می باشد.

[irp posts=”31″ name=”نحوی اتصال P-N دیود کریستالی ترانزیستور”]

و هنگامی که کلید را روی ۲K قرار می دهیم،یعنی اهمتر قابلیت اندازه گیری مقاومت های بین صفر تا ۲ کیلو اهم را دارا می باشد و … باید توجه داشته باشیم که فیش سیاه اهمتر را در محل COM و فیش قرمز اهمتر را در محلی که با V/F/Ω مشخص شده قراردهیم و مقدار مقاومت را بر روی صفحه می خوانیم. هرگاه اهمتر قادر به خواندن مقدار مقاومت نباشد عدد ۱ ظاهر می شود که باید کلید را تغییر داد و هرگاه اهمتر در همه حالت عدد ۱ را نشان دهد معرف خرابی مقاومت است.(که در آموزش مبانی الکترونیک در بخش مقاومتها توضیح کامل خواهیم داد). نویسنده: جعفریان

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید