پردازنده داروین برای پردازش سریع اطلاعات

محققان چینی نوع جدیدی از تراشه‌های اطلاعاتی موسوم به تراشه داروین برای پردازش سریع اطلاعات را تولید کرده‌اند که به اجرای الگوریتم‌های پیچیده هوشمند بر روی دستگاه‌های کوچک در عصر اینترنت اشیا کمک خواهد کرد. شبکه عصبی هوشمند ANN نوعی سیستم پردازش اطلاعات مبتنی بر تقلید از اصول مغزهای زیستی است.

پردازش سریع اطلاعات

روش کار پردازنده داروین برای پردازش سریع اطلاعات

این سیستم بطور گسترده‌ای در حوزه‌های کاربردی مانند شناسایی الگو، کنترل خودکار، پردازش سیگنال، سیستم پشتیبانی از تصمیم و هوش مصنوعی، اعمال می‌شود. شبکه عصبی خوشه‌ای SNN نوعی سیستم ANN الهام گرفته زیستی است که پردازش اطلاعات را بر مبنای خوشه‌هایی با گسستگی زمانی اجرا می‌کند.این سیستم به لحاظ زیستی بسیار واقع بینانه‌تر از ANN است و می‌تواند بطور بالقوه‌ای به نسبت عملکرد-قدرت بسیار بهتری دست یابد.

اکنون محققان دانشگاه ژجیانگ و دانشگاه هانگژو دیانزی در هانگژوی چین با موفقیت توانسته‌اند واحد پردازش عصبی تراشه داروین برای پردازش سریع اطلاعات را تولید کنند که یک سخت‌افزار کمک پردازنده neuromorphic مبتنی بر شبکه‌های عصبی خوشه‌ای است که با فناوری استاندارد تراشه ی سیموس ساخته شده است.محققان یک کمک‌پردازنده تولید کرده‌اند و آن را “داروین”(نظریه تکامل داروین بیان می کند که نوع انسان تکامل یافته جانداران تک سلولی اولیه است) نامیدند. واحد پردازش عصبی داروین به ارائه شتاب سخت‌افزاری به الگوریتم‌های هوشمند پرداخته و دامنه کاربرد هدف آن شامل دستگاه‌های کوچک تعبیه شده کم قدرت با منابع محدود است.

[irp posts=”221″ name=”ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد”]

تولید موفق تراشه داروین برای پردازش سریع اطلاعات نشان‌دهنده امکان اجرای بلادرنگ شبکه‌های عصبی خوشه‌ای در سیستم‌های تعبیه شده با منابع محدود است. این تراشه از پیکربندی انعطاف‌پذیر انبوهی از پارامترهای شبکه عصبی پشتیبانی کرده و از این رو می‌تواند برای اجرای ویژگی‌های مختلف تنظیم شده توسط کاربر مورد استفاده قرار بگیرد. کاربردهای بالقوه این تراشه شامل سیستم‌های سخت‌افزار هوشمند، رباتیک، رابط‌های رایانه-مغز و سایر موارد است.

منبع: Science China Pres نویسنده: علی ائلدار جعفریان

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید