ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد

گرمای زیاد باتری لیتیوم یون باعث شده که محققان دانشگاه استنفورد به فکر ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد شوند این تکنولوژی با فناوری نانو آغاز گردیده زیرا برخی دستگاه های الکترونیکی در سالهای اخیر منفجر شده اند که این باعث آسیب رسیدن به دستگاه ها شده است.تخته های شناور یا هاوربرد ها گاهی در اثر همین داغ کردن باتری، منفجر می شوند که به دلیل پر شدن باتری های ( لیتوم یونی یک خانواده از باتریهای قابل شارژ است که در زمان تخلیه، یونهای لیتوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می کنند.

ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد

خاصیت باتری لیتیوم یون جدید که آتش نمی گیرد

ین باتریها دارای چگالی انرژی بالا است تقریبا دوبرابر باتریهای نیکل و کادمیم است آنها نیاز به دشارژ کامل ندارند و می توان از جریان بالاتری برای شارژ و دشارژ بدون آسیب به باتری استفاده کرد. در هنگام دشارژ افت پتانسیل کمی دارند آن ها با یک ماده اشتغال زا است. مهندسان دانشگاه استنفورد مدعی ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد، می گویند نخستین باتری لیتوم یونی را ساخته اند که بطور خودکار پیش از داغ کردن، خاموش شده و پس از خنک شدن مجددا روشن می شود. این دستاورد شامل استفاده از فناوری نانو بویژه ساخت ذرات نیکل میخ مانند دارای پوشش گرافن است که می تواند در یک غشای پلاستیکی نازک تعبیه شود. همین عامل باعث ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد شود.

ساخت باتری لیتیوم یون که آتش نمی‌گیرد

[irp posts=”203″ name=”افزایش سرعت اینترنت با نانو پردازنده”]

به عبارت دیگر، لایه پلاستیک حاوی نیکل و گرافن مانند یک مدار شکن خود تنظیم کننده عمل می کند. زمانی که لایه داغ می شود، گسترش پیدا کرده و شکافهایی را بین ذرات ریز حامل جریان برق را تا خنک شدن مواد مختل می کند. سپس این لایه بطور طبیعی منقبض شده و بطور خودکار مدار را وصل می کند.

منبع: Nature Energy نویسنده: علی ائلدار جعفریان]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید