10 روش ساده برای افزایش سرعت رایانه

یکی از مسائلی که همواره دغدغه کاربران کامپیوتر است کند شدن کامپیوترها بعد از مدت زمانی است که افزایش سرعت کامپیوتر با 10 روش ساده می توانید تا مقدار چشمگیری سرعت کامپیوتر و یا رایانه خود را افزایش دهید، بدون نیاز به اینکه کاربر حرفه ای رایانه باشید یا اطلاعات رایانه ای داشته باشید، این روش ها عبارتند از:

افزایش سرعت کامپیوتر با 10 روش

1-رایانه را غبار روبی کنید 

یکی از 10 روش ساده برای افزایش سرعت رایانه روش ساده برای افزایش سرعت رایانه شخصی، پاکسازی این رایانه ها است. وجود گردو غبار درون کیس رایانه می توان منجر به مسدود شدن فن و درنهایت افزایش بیش از حد دمای رایانه شود. پیشنهاد می کنیم برای این کار، از کپسول های مواد پاک کننده که با هوای فشرده پر می شوند ، استفاده کنید.

افزایش سرعت کامپیوتر

2- استفاده از فرآینده یکپارچه سازی دیسک

این فرآیند که اصطلاحا Disk Defragmenter نام دارد، اطلاعاتی راکه به طور پراکنده دردیسک سخت رایانه ذخیره شده اند، به طور یکپارچه متمرکز می کند و در نتیجه رایانه می تواند با سرعت بالاتری به این اطلاعات دسترسی یابد. برای استفاده از این فرآیند در سیستم عامل ویندوز کافی است از منوی Start به ترتیب گزینه های Disk Cleanup ، System Tools ، Accessories و Defrag را انتخاب کنید.

افزایش سرعت کامپیوتر

[irp posts=”33″ name=”جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال”]

3- بررسی ظرفیت دیسک خالی دیسک سخت

یکی دیگر از 10 روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر ، ذخیره اطلاعات در دیسک های توکار رایانه، موجب کاهش فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای برنامه ها و فعالیت های روزانه میشود. اگر بیش از 85 درصد ظرفیت دیسک سخت افزار رایانه استفاده شده باشد، سرعت آن تحت تاثیر قرار میگیرد. برای اجتناب از این مشکل، یک دیسک سخت خارجی تهیه کنید. دیسک سخت خارجی، یک گزینه مناسب برای نگهداری حجم زیادی از اطلاعات است.

افزایش سرعت کامپیوتر

4- برگه های مرورگر را غیر فعال کنید

باز کردن همزمان تعداد زیادی از برگه های مرورگر یا چند برنامه، حافظه RAM رایانه را مشغول می کند و می تواند منجر به کاهش سرعت رایانه شود .حافظه RAM نقش مهمی در اجرا وظایف برنامه های مختلف دارد و یک راهکار افزایش سرعت رایانه،ارتقای حافظهاست. برای مشاهده میزان مصرف RAM حافظه با فشردن کلید ترکیبی Ctrl+Alt+Delete می توانید پنجره Task Managerراباز کنید.

افزایش سرعت کامپیوتر

5- اسکن رایانه خود

وجود ویروس در رایانه می تواند موجب کاهش سرعت آن شود . بهترین راهکار مقابله با ویروس ها، استفاده ار برنامه های آنتی است. اما باید دقت داشته باشید. برخی از برنامه های ضد ویروس حجم بالایی از توان پردازشی سیستم را اشغال می کنند و ممکن است نصب آنها موجب کندی رایانه شود. اگراز سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم از ابزار رایگان ارائه شده توسط شرکت مایکرو سافت با نام Windows Security Essentials استفاده کنید که بطور رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است.

افزایش سرعت کامپیوتر

[irp posts=”9″ name=”عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ”]

6- حذف برنامه های بلا استفاده

با حذف برنامه های بدون کاربرد از روی رایانه می توانید سرعت آن را افزایش دهید. برای این کار در سیستم عامل ویندوز گزینه Start و سپس Control Panel را انتخاب کنید. در این پنجره گزینه را انتخاب کنید تا فهرستی از برنامه های نصب شده روی رایانه به همراه گزینه مربوط به حذف این برنامه ها به نمایش در آید.

افزایش سرعت کامپیوتر

[irp posts=”33″ name=”جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال”]

7- به روز رسانی

به روزرسانی خودکار سیستم عامل می تواند موجب بهبود عملکرد آن و در نتیجه افزایش سرعت رایانه شود. برای فعال کردن این ویژگی در ویندوز کافی است روی منوی My Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده روی گزینه Windows Update کلیک کنید. اگر از نسخه اصلی ویندوز استفاده نمی کنید ، به یاد داشته باشید به روز رسانی سیستم عامل می تواند به اختلال عملکرد شود یا به طور کلی ،سیستم عامل را غیر فعال کند.

8- پاکسازی حافظه مرورگر

در ادامه موضوع 10 روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر به کوکی های فایل ها می رسیم، که توسط وب سایت ها ساخته می شوند و اطلاعات مربوط به وبگردی کاربر را روی رایانه وی ذخیره می کنند. تعداد کوکی های ذخیره شده روی سیستم کامپیوتر، به مرور زمان افزایش می یابد و این موضوع می تواند موجب کندی عملکرد رایانه شود. برای رفع مشکل کافی است در مرورگر خود از منوی History گزینه Clear History Data را انتخاب کنید.

افزایش سرعت کامپیوتر

9- رایانه خود را خاموش و روشن کنید

شرکت مایکرو یافت توصیه می کند حداقل یک بار در هفته رایانه را خاموش و مجددا روشن کنید. بدین ترتیب حافظه موقت سیستم به طور کامل پاک می شود و رایانه با سرعت بیشتری کار می کند.

افزایش سرعت کامپیوتر

10- بخش Startup را کنترل کنید

بااستفاده از گزینه های بخش به سادگی Startup می توان تعداد برنامه هایی را که هنگام راه اندازی سیستم به طور خودکار بارگذاری می شوند، کنترل کرد. برای این منظور از منوی Start گزینه Run را انتخاب کنید. عبارت msconfig را تایپ و کلید Enter را فشار دهید. در پنجره باز شده می توانید برنامه های مورد نظر را انتخاب کنید تا در هنگام راه اندازی شوند.

افزایش سرعت کامپیوتر

امیدواریم این 10 روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر شما موثر و مفید واقع شود و بتوانید با کاهش زمان به امور خود بهتر برسید.

نویسنده: علی ائلدار جعفریان

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید