چسب جدید جایگزین لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی

 دانشمندان دپارتمان مهندسی صنعتی و مکانیک دانشگاه نورث وسترن آمریکا یک چسب جدید جایگزین لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی ساخته اند که می تواند اجزای فلزی را با استفاده از فشار بسیار کم در دمای اتاق بر روی دستگاه های مختلف بچسباند. این دستاورد می تواند پایانی بر عصر لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی باشد. این چسب می تواند در همه چیز از پردازشگر مرکزی و صفحه مدار چاپی رایانه گرفته تا شیشه و رشته های فلزی در یک لامپ برق مورد استفاده قرار بگیرد.

چسب جدید جایگزین لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی

نحوی کار لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی

چسب فلز در لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی دو مفاهیم آشنایی هستند اما ترکیب آن ها چیز جدیدی است که با ویژگی های بدیع نانو میله های فلزی ممکن شده است. این نانو میله های فلزی شامل میله های بینهایت کوچک با هسته فلزی هستند که ایندیوم در یک سو و گالیوم در سوی دیگر پوشش یافته اند.این میله های پوشش یافته در کنار یک زیر لایه مانند دانه های زاویه دار در یک شانه قرار می گیرند که در آن، یک جسم شانه مانند در بالا و یکی دیگر در پایین قرار داشته و سپس با هم آمیخته می شوند. زمانی که ایندیوم و گالیوم با یکدیگر تماس پیدا می کنند یک مایع را تشکیل می دهند. هسته فلزی میله ها فعال شده و این مایع را به جامد تبدیل می کند چسب حاصله، قدرت و رسانایی حرارتی و الکترویکی یک پیوند الکتریکی را ارائه می کند.

چسب جدید جایگزین لحیم کاری و جوشکاری الکترونیکی

[irp posts=”31″ name=”نحوی اتصال P-N دیود کریستالی ترانزیستور”]

مطلب پایانی

چسب فلزی بر خلاف چسب پلیمر استاندارد می تواند در دما یا فشار بالا عمل کرده، حرارت و برق را هدایت می کند و برابر نشست هوا یا گاز مقاوم است. این چسب به عنوان رسانای حرارت می تواند جایگزین گریس حرارتی شود که در حال حاضر مورد استفاده است. همچنین به عنوان رسانای الکترویکی، می توان آن را جایگزین لحیم های امروزی کرد.

منبع: Advanced Materials and Processes نویسنده: علی ائلدار جعفریان

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید