عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

ساختار کلی کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ تشکیل شده از میلیونها پیکسل(Pixel) یا همان نقطه که ما بر روی مانیتور خود می بینیم این کارت گرافیک است که تعیین می کند چه تصویری روی مانیتور ما نشان داده شود. پروسس یا پردازشگری و برنامه ای که تصاویر را از نظر نرم افزاری تشکیل می دهد،اطلاعات را به کارت گرافیک می فرستد. برای تشکیل تصاویر سه بعدی کارت گرافیک،همانند یک عروسک ساز عمل میکند.

ابتدا طرحی کلی از تصاویر ایجاد میکند وسپس شروع به پر کردن تصویر میکند. این کار شامل حجم دهی نورپردازی و سایه دادن به تصاویر می باشد برای تشکیل تصاویر متحرک یک بازی کامپیوتری ابتدایی کارت گرافیک این عملیات را ۶۰ بار درثانیه تکرار میکند.مانند ساختار کلی کامپیوتر، کارت گرافیک نیز از یک پردازشگر و یک RAM تشکیل می‌شود. می دانید کارت گرافیک چگونه کار میکند؟ به علاوه یک BIOS که نوعی حافظه است که اطلاعات و تنظیمات کار کارت را در خود نگاه می‌دارد.

[irp posts=”33″ name=”جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال”]

پردازشگر کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

پردازشگر کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ با پردازشگر کامپیوتر کمی تفاوت دارد. این پردازشگر که به واحد پردازش گرافیکی یا GPU:Graphic Process Unit معروف است، عملیات هندسی و پردازش‌های ریاضیاتی پیچیده‌ای را انجام می‌دهد. به همین دلیل معمولاً دمای سطح این نوع پردازشگر‌ها بالاست و همواره در زیر فن‌ های خنک کننده قرار می‌گیرد.

 عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

RAM کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ دارای Ram است که وظیفه ذخیره اطلاعات هر تصویر پردازش شده را بر عهده دارد. بخش دیگری از این RAM به این صورت کار می‌کند که منتظر اطلاعات پردازش شده می‌شود و زمانی که نوبت به نمایش آن‌ها می‌‌شود تصاویر را به خروجی می‌فرستد. به این کار Buffering می‌گویند. RAM کارت گرافیک بسیار سریع کار می‌کند و با دو درگاه به کارت متصل می‌شود.کارت گرافیک از طریق Motherboard با CPU ارتباط دارد و برق خود را نیز از Motherboard می‌گیرد.

کارت گرافیک هایی که قابلیت‌های پردازش بالاتری دارند مستقیماً به منبع تامین برق متصل می‌‌شود. این اتصال به یکی از سه صورت PCI، PCIe و AGP انجام می‌‌‌شود.

[irp posts=”217″ name=”13راز نوشتن ایمیل‌‌های خوب و تاثیرگذار”]

انواع خروجی کارت گرافیک

1-RGB

عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

2-DVI

عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

3-S-Video

عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

4-Fire Wire

عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ

5-HDMI

عملکرد کارت گرافیکی کامپیوتر و لپتاپ]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید