جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال

یکی از دغدغه های ذهنمان در دنیای کامپیوتر و اینترنت همواره حفظ اطلاعات شخصی و سازمانی بوده و جاودانگی داده و اطلاعات و هارد دیسک کامپیوتر در عصر دیجیتال هست. و برای حفظ آنها بسیار هزینه ها نموده ایم ، اما به تازگی در دانشگاه MIT محققان موفق به طراحی رایانه ای (Crash Proof) شوند که باعث جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال می گردد.یعنی از بعد منطق ریاضیات و فیزیک الکترونیک به هیچ وجه داده ها از بین نخواهد رفت.

جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال

نحوی جاودانگی اطلاعات هارد دیسک کامپیوتر

در همین راستا دانشمندان موفق به طراحی گونه ای جدید از سیستم فایل شده اند که به لحاظ تجربی از دست رفتن داده ها در آن به شکل اتفاقی غیر ممکن است .دغدغه همه کاربران این است که این سیستم فایل جدید به حد کافی قابل اعتماد باشد و هنگام بروز هرگونه اتفاق یکباره ،نظیر خرابی،قطعی برق، ایرادات نرم افزاری یا خطاهای سخت افزاری و مانند آن زنده ماندن و جاودانگی داده و هارد دیسک کامپیوتر را تضمین کند. با اطمینان به این فایل سیستم جدید در هر حالتی از خرابی یا توقف سیستم قادر به جاودانگی داده و اطلاعات در عصر دیجیتال باشد.

[irp posts=”212″ name=”ساخت ترانزیستور با تداخل کوانتومی”]

سخن پایانی

در تحقیقات MIT اولین کامپیوتر عملیاتی با استفاده از کد واقعی برای سیستم فایل را نتیجه داده است . در این روش از ابزاری بنام Proof Assistsnt استفاده شده که محیط تایید رسمی را ازطریق یک کد برنامه نویسی شده مهیا می کند. این کد از مکانیزم پیچیده ای برخوردار است که الگوریتم آن با تشریح یک بیت داده رادر برمیگیرد. البته نتیجه کاراین محققان یک کامپیوتر با سرعت پایین است اما همین سیستم پیش قراول مسیری است که طی آن در آینده شاهد کامپیوتر هایی باشیم تا به هیچ وجه داده های کاربران از دست نرود.و به معنای واقعی جاودانگی داده و اطلاعات و هارد دیسک کامپیوتر در عصر دیجیتال را شاهد باشیم.

نویسنده: ائلدار جعفریان

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید