نخستین تصویر چاپ جوهرافشانی دو بعدی

محققان دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان در فرانسه تولید نخستین تصویر پرینتر جوهر افشان دو بعدی از ایده تصاویر هولوگرافی سه بعدی که طی آن با کنج کردن تصویر، یک تصویر، دیگر نمایش می شود، الهام گرفته و آن را با یک روش چاپ جوهر افشان دو بعدی ارتقا دادند تا وقتی ماده صاف نگهداشته می شود، یک تصویر را نشان داده ودر صورت چرخاند، تصویر دیگری را به نمایش بگذارند.

نخستین تصویر چاپ جوهرافشانی دو بعدی

روش کار پرینتر جوهر افشان دو بعدی

این فناوری از چاپ در پرینتر جوهر افشان دو بعدی بهره برداری کرده که از نقطه های کوچک جوهر با رنگهای متفاوت برای ساخت یک تصویر تونال استفاده می کند. در روش محققان فرانسوی، جوهر بر روی خطوطی روی ورقهای فلزی چاپ می شود که بسته به چگونگی نگهداشتن فلز، رنگهای مختلف را نشان می دهند. زمانی که نور از خطوط جوهر چاپی عبور می کند برخی رنگهای به دلیل وجود سایه به شکل رنگهای قوی ظاهر می شوند و سایرین که در سایه نیستند به شکل رنگهای ضعیف دیده می شوند. زمانی که صفحه فلزی چرخاندن می شوند، سایه ها تغییر کرده و رنگهای ضعیف، قویتر دیده شده و بالعکس .

[irp posts=”6″ name=”درام کارتریج و عملکرد آن در کارتریج پرینترهای لیزری”]

این تفاوت در الگوهای رنگ به محققان اجازه داد تا دو تصویر را روی قطعه چاپ کنند. آن الگوریتمی را تولید کردند که الگوی رنگی ظاهر شده در هر زاویه دید متفاوت را پیش بینی می کند. این الگوریتم به عنوان هسته نرم افزار چاپ عمل خواهد کرد که محققان اجازه می دهد با استفاده از چاپگر استاندارد جوهر افشان روی ورقهای فلزی چاپ با کیفیت کنند. این روش یک تصویر مرئی و یک تصویر پنهان را روی یک تکه کاغذ می کند.این روش چاپ تنها روی فلز کار می کند که می تواند در زمان برخورد نور با صفحه سایه های جهت دار تولید کند.

منبع: Advanced Materials and Processes نویسنده: علی ائلدار جعفریان

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید