تونر کارتریج پرینترهای لیزری

 تونر کارتریج پرینترهای لیزری جزء مواد مصرفی محسوب می شود، که جهت چاپ اطلاعاتی که از کامپیوتر به پرینترها (چاپگرها)  ارسال میشود استفاده می شود که نام آن تونر یا تونر کارتریج پرینترهای لیزری است. پودر یا تونر از غلظت و فشردگی بالایی برخورداراست. در گذشته ترکیبات تونر نمک، کربن و اکسید آهن بوده است. ماده اولیه پودر از غلظت بالایی برخوردار است و اندازه ذرات متوسط بین ۱۴ الی ۱۶ میکرون است که با تغییرات شیمیایی و افزوده شدن مواد جدید و استفاده از فناوری جدید یعنی امولسیون (یعنی محلولی که در آن قطره ای از یک ماده در یک ماده دیگر در آمیزد بدون آن که در ساختمان مولوکلی یک دیگر تاثیر بگذارند می نامند) اندازه این ذرات کوچک و کوچکتر میشود که در پودر و تونر های امروزه جهت افزایش کیفیت چاپ اندازه ذرات را به حدود ۸ الی ۱۰ میکرون رسانیده اند.

[irp posts=”190″ name=”جوهری حاوی گرافن با قابلیت پرینت و چاپ سریع”]

۱-پودر کربن ۲-اکسید آهن ۳-رزین پلی استر ۴-چند پلیمر از نوع پلاستیک که در پودرهای جدید جهت ماندگاری و کیفیت بیشتر استفاده میشود.

تونر کارتریج پرینترهای لیزری نحوی عملکرد تونر کارتریج پرینترهای لیزری

ذرات تونر کارتریج پرینترهای لیزری بخاطر خاصیت الکترواستایتکی طراحی شده و در فضای الکترو استایتک پرینترها خاصیت خود را تقویت کنند و به راحتی به درام (استوانه ای با پوشش خاصیت فتو الکتریک) بچسبند و از آنجا بروی کاغذ منتقل شوند. در اصل تونر از پلاستیک و رنگ دانه تشکیل شده است که پس از عبور کاغذ آغشته به تونر که در یک فضای الکترو استایتک رخ میدهد از قسمت هیتر (فیوزینگ) مواد آغشته به کاغذ ذوب شده و در کاغذ پایدار می مانند.

 تونر کارتریج پرینترهای لیزری از ترکیب عناصر خورد و ریز شده به وسیله دستگاه جت هوا به وجود می آید. این فرایند باعث ایجاد دانه های پودر با اندازه های متفاوت و اشکال غیر کروی می شود, اما به تازگی برای افزایش کیفیت پرینت بعضی از شرکت ها مواد تونر را از ذرات ملکولی در شرایط آزمایشگاهی رشد می دهند که نتیجه آن باعث ایجاد پودر یکنواخت, ریزتر و در نمونه های رنگی با دقت رنگ بیشتر شده است.کارتریج های امروزی (مخزنی که تونر در آن قرار می گیرد) از دو مدل تک رنگ (مشکی) و رنگی ( قرمز-ارغوانی)( آبی-فیروزهای) و ( زرد) تشکیل یافته اند.تکنولوژی و فرمولاسیون تونر از تولید کننده به تولید کننده متفاوت است تولید کننده ماده اولیه پودر (تونر) پرینترهای لیزری توست شرکت اچ پی و کانن هستند.

[irp posts=”212″ name=”ساخت ترانزیستور با تداخل کوانتومی”]

سخن پایانی

تونر کارتریج پرینترهای لیزری را می توان با آب سرد از روی دست یا لباس پاک کرد، ولی آب گرم ماندگار تونر روی دست یا لباس آغشته شده، افزایش می دهد. چون آب گرم باعث شل شدن پولیمرهای ترکیبی آن شل شده و درالیاف لباس نفوذ می کند و باعث ماندگاری آن می گردد. بخاطر ترکیبات شیمیایی و کربنی بسیار برای تنفس مضر و خطرناک هستند بهتر است کارشناسان که از این ماده برای شارژ کارتریج استفاده می کنند از ماسک استفاده نمایند.امروزه ماده اولیه تونر کارتریج پرینترهای لیزری با بسته بندی های مختلف از جمله ۱۰ کیلویی و ۱ کیلویی و ۲۵۰ گرمی و 50 گرمی در بازا ر به فروش می رسد و هر چه DPI تراکم پودر بیشتر باشد کیفیت آن بیشتر است به طبع قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

 

نویسنده: علی ائلدار جعفریان

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید