تولید ادوات الکتریکی و الکترونیکی با جوهری گرافن

بتازگی محققان شروع به تولید ادوات الکتریکی و الکترونیکی با جوهری گرافن با قابلیت پرینت و چاپ سریع شدند که قابلیت تولید ادوات الکترونیکی با سرعت بالا را دارد. این جوهر با نرخ بسیار بالایی قابل استفاده در صنعت چاپ الکترونیکی است.

محققان دانشگاه کمبریج موفق به تولید جوهر گرافنی شدند که می تواند سرعت چاپ ادوات الکترونیک را افزایش داده و هزینه این کار کاهش دهند. با این روش می توان ادوات الکترونیکی چاپی ارزان قیمت نظیر بسته بندی های هوشمند و حسگر های و باکدهای الکترونیکی یکبار مصرف را تولید کرد.

 

تولید ادوات الکتریکی و الکترونیکی با جوهری گرافن چگونه انجام می شود؟

با تولید ادوات الکتریکی و الکترونیکی با جوهری گرافن با قابلیت پرینت و چاپ سریع را به راحتی و با استفاده از تجهیزات رایج در صنعت نیمه هادی می توان استفاده نمود. این اولین باری است که از جوهر گرافنی برای تولید انبوه ادوات الکترونیکی استفاده می شود.

توفیق حسن از محققان این پروژه می‌گوید: ما خوشحالیم که گرافن را در ساخت جوهر مورد استفاده قرار داده‌ایم و این ماده را به تولید انبوه ادوات الکترونیکی نزدیک کرده‌ایم. در حال حاضر شرکت‌های زیادی هستند که اقدام به تولید جوهر گرافنی می‌کنند اما به این مقیاس ما نیستن.

تولید ادوات الکتریکی و الکترونیکی با جوهری گرافن

در حال حاضر برای تولید این جوهر ها از ترکیب جوهر معمولی با نقره که رسانایی بالایی دارداستفاده می شود که هزینه جوهر تولید شده به شدت افزایش می یابد.قیمت این نوع جوهر ها به 1000 پوند در هر کیلو می رسد در حالی که جوهر گرافنی 25 درصد ارزان تر است. نقره قابل بازیافت نیست اما گرافن را می تواند مجددا به چرخه بازگرداند. محققان از این جوهر گرافنی برای چاپ با سرعت 100 متر در دقیقه استفاده کردند. دو سال قبل، حسن و همکارانش نمونه اولیه پیانو انعطاف پذیر را با استفاده از این پیانو روی ورق کاغذ یا پلاستیک ساخته شده و سرعت تولید آن 300 محصول در دقیقه بود.

 

منبع: Optical Material Express نویسنده: علی ائلدار جعفریان

 

]]]]> ]]>

دیدگاهتان را بنویسید